Festivalul Artelor - Program
Articol
In paralel cu Festivalul International "George Enescu", Festivalul Artelor va gazdui si evenimente in aer liber, grupate sub conceptul de "Piata Artelor", spatiu ce va fi amenajat in Piata Palatului sau Piata Revolutiei. Dintre acestea trebuie subliniate concertele sustinute de elevi ai liceelor de muzica din Romania, de Orchestra Bucharest Wind, Corul Academic "Divina Armonie", Fundatia "Remember Enescu", Teatrul National de Opereta "Ion Dacian", Fanfara Casei Armatei si Big-band-ul Radiodifuziunii Romane.


Pentru mai multe detalii, va recomandam programul "Festivalului Artelor"
Bucuresti, 5 - 12 septembrie 2004

l Duminica 5 septembrie
Sala Palatului, ora 19.00:
Orchestra de Stat din Bavaria (Bayerisches Staatsorchester)
Corul de femei Radio si Corul de Copii Radio
Dirijor: Zubin Mehta
Dirijorul Corului: Dan Mihai Goia
Dirijorul Corului de Copii: Voicu Popescu
Solista: Marjana Lipovsek
Program: Gustav Mahler - Simfonia a III-a in re minor

l Luni 6 septembrie
Sala Palatului, ora 19.00:
Orchestra Filarmonicii "George Enescu"
Dirijor: Cristian Mandeal
Solist: Radu Lupu
Program: Johannes Brahms

l Marti 7 septembrie
Sala Mare a Teatrului NaTional
"I.L. Caragiale", ora 19.00:
Compania de Dans "Antonio Marquez" - Madrid
Program: "Despues de Carmen / Boda Flamenca"
Coregrafia: Antonio Marquez

l Miercuri 8 septembrie
Sala Mare a Ateneului Roman, ora 17.00:
Recital de muzica si poezie
Interpreti: Ionel Voineag si Andreeana Rosca
Recita: Florina Cercel si Marius Bodochi
Program: lieduri de Diamandi Gheciu, Tudor Ciortea, Carmen Petra Basacopol, Doru Popovici, Valentin Todorian, Mihail Jora, Sabin Dragoi, Nicolae Bretan, pe versuri de Vasile Alecsandri, George Cosbuc, Victor Eftimiu, Octavian Goga, Mihai Eminescu.

Sala Operei NaTionale din BucureSti,
ora 19.00:
"Lacul lebedelor" - P.I. Ceaikovski:
Regie si coregrafie: Oleg Danovschi, dupa M. Petipa - L. Ivanon.
Scenografia: Adriana Urmuzescu
Dirijor: Cornel Trailescu
Orchestra Operei Nationale
Solisti:
Odette-Odile: Alina Cojocaru
Siegfried: Jan Koborg
Rothbart: Tiberiu Almosino
Bufonul: Vlad Toader
Alaturi de: Mariana Marinescu, Florin Mateescu, Oana Popescu, Liliana Nica, Ovidiu Matei Iancu, Adela Sterp-Craciun, Gabriela Popovici, Cristina Tatulescu, Laura Blica-Toader, Oana Badanoiu, Silvia Rotaru, Monica-Alexandra Petrica, Antonel Oprescu, George Mocanu, Dan Ciaota, Vlad Toader, Florica Stanescu, Gabriel Opincaru, Catalin Caracas.

Sala Mare a Teatrului NaTional
"I.L. Caragiale", ora 19.00:
"Apus de soare" - Barbu Stefanescu-Delavrancea
Regia: Dan Pita
Decoruri: Mihai Madescu
Costume: Luana Dragoescu
Distributia:
Stefan cel Mare: Costel Constantin
Alaturi de: Ioan Andrei Ionescu, Bogdan Musatescu, Mihai Niculescu, Liviu Craciun, Emil Muresan, Cristian Cretu, Alexandru Georgescu, Silviu Biris, Ovidiu Moldovan, Mircea Anca, Grigore Nagacevschi, Alexandru Hasnas, Serban Ionescu, Marcel Cobzaru, Gavril Patru, Marius Bodochi, Eugen Cristea, Razvan Oprea, Tomi Cristin, Marius Rizea, Claudiu Bleont, Vasile Calofir, Mircea Cojan, Monica Davidescu, Iuliana Moise, Amalia Ciolan, Simina Siminie.

l Vineri 10 septembrie
Aula Muzeului NaTional "George Enescu",
ora 11.00:
Simpozionul "In memoriam George Georgescu"
Vernisajul expozitiei "In memoriam George Georgescu"

Sala Mare a Ateneului Roman, ora 17.00:
Recital de muzica si poezie
Interpreti: Sylvia Greenberg si David Aronson
Recita: Maia Morgenstern si Adrian Pintea
Program: lieduri de Franz Schubert, Johannes Brahms, Hugo Wolf, pe versuri de Johann Wolfgang Goethe, Heinrich Heine, Eduard Mrike

Biserica Elefterie, ora 19.00:
Corul Preludiu al Centrului National "Tinerimea Romana"
Dirijor: Voicu Enachescu
"In memoriam"
Concert de muzica sacra
Andrei Vasluianu, Mihai Baranga, Vlad Oancea, Lucian Maxim, Silviu Oltean, Mircea Cristescu, Florin Rosu, Vasile Calofir, Nicolae Bastasia.
Cu participarea top-modelelor: Oana Kogalniceanu, Lili Stan, Alexandra Chirvasuta, Laura Gorun.
l Simbata 11 septembrie
Sala Mare a Ateneului Roman, ora 17.00:
Recital: Silvia Marcovici - vioara, Valentin Gheorghiu- pian
Program:
Franz Schubert: marele Duo in La major.
Johannes Brahms: Sonata nr. 2 in La major op. 100
Ludwig van Beethoven: Sonata "Kreutzer" in la minor op. 47

Sala Mare a Palatului, ora 19.00:
"Aida" - Giuseppe Verdi:
Regia: Plamen Kartaloff
Scenografia: Viorica Petrovici
Corul si orchestra Operei Nationale din Bucuresti
Dirijor: Pier Giorgio Morandi
Dirijorul corului: Stelian Olariu
Solisti:
Aida: Sylvie Valayre
Radames: Zvetan Mihailov
Amneris: Marianne Cornetti
Amonasro: Alberto Mastromarino
Alaturi de: Pompeiu Harateanu, Mihnea Lamatic, Mihai Lazar, Mihaela Stanciu

l Duminica 12 septembrie
Sala Mare a Palatului, ora 19.00:
Orchestra Nationala Radio
Dirijor: Mstislav Rostropovici
Solist: Vadim Repin
Program: Piotr Ilici Ceaikovski


PiaTa Artelor

l Duminica 5 septembrie
Orele 17.00-18.00: Concert sustinut de elevii liceelor de muzica din Romania;
20.00-21.30: Concertul Orchestrei "Bucharest Wind Orchestra";
Dirijor: Aurel Manciu

l Luni 6 septembrie
Orele 17.00-18.00: Concert sustinut de elevii liceelor din Romania
20.00-21.00: Concert Corul Academic "Divina Armonie"

l Marti 7 septembrie
Orele 17.00-18.00: Concert sustinut de elevii liceelor de muzica din Romania
20.00-21.00: Concert sustinut de finalistii "Eurovision Young Musicians"
21.00-22.00 Spectacol sustinut de Opera Comica pentru Copii "Il Signor Brushino" de G. Rossini

l Miercuri 8 septembrie
Orele 17.00-18.00: Concert sustinut de elevii liceelor de muzica din Romania
20.00-21.00: Concert oferit de Fundatia "Remember Enescu"

l Joi 9 septembrie
Orele 17.00-18.00: Concert sustinut de elevii liceelor de muzica din Romania
20.00-21.00: Concert sustinut de Fanfara reprezentativa a Armatei

l Vineri 10 septembrie
Orele 17.00-18.00: Concert sustinut de elevii liceelor de muzica din Romania
20.00-21.00: Concert sustinut de Teatrul National de Opereta "Ion Dacian"

l Simbata 11 septembrie
Orele 17.00-18.00: Concert sustinut de elevii liceelor de muzica din Romania
20.00-21.00: Spectacol "In Memoriam"

infoFESTIVAL

Procurarea biletelor si abonamentelor:
Organizatorii festivalului va pun la dispozitie facilitati pentru procurarea abonamentelor si biletelor la Festival.

Bilete
1. Sala Mare a Palatului
Categoria I - 500.000 lei
Categoria II - 300.000 lei
Categoria III - 150.000 lei

2. Sala Mare a Ateneului Roman
Pret unic - 150.000 lei

3. Sala Operei Nationale din Bucuresti
Categoria I - 500.000 lei
Categoria II - 300.000 lei

4. Sala Mare a Teatrului National "I.L. Caragiale"
Spectacol de balet
Categoria I - 500.000 lei
Categoria II - 300.000 lei
Spectacol de teatru
Categoria I - 300.000 lei
Categoria II - 150.00 lei

5. Concert Sarah Brightman
Categoria I - 300.000 lei
Categoria II - 150.00 lei

Abonamente
Abonament pentru elevi, studenti si pensionari la 8 concerte ce vor avea loc la Sala Mare a Palatului si Ateneul Roman. Numarul acestor abonamente este limitat.
Pretul abonamentului: 800.000 lei
Procurarea biletelor si abonamentelor
Informatii privind procurarea biletelor pot fi obtinute la: ARTEXIM - Calea Victoriei nr. 155, Corp D1, sc. 8, et. 2, sector 1 - 71012 Bucuresti; Tel.: +40 21 212.80.81/212.80.83; Fax: +0040 21 311.02.00.
Optiuni
• Printeaza articol
• Oferte in acesta zona